Past Presidents

1938-39 – Dave Twogood, Plymouth Supervisor
1939-40 – Rube Hockaday, Delaware Supervisor
1940-41 – Floyd Johnston, Louisa Supervisor
1941-42 – George Callenius, O’Brien Supervisor
1942-43 – Jim Henry, Pottawattamie Supervisor
1943-44 – Robert Vesley, Linn Auditor
1944-45 – H.J. Schmidt, Hardin Treasurer
1947-49 – Edward Refschauge, Black Hawk Supervisor
1949-50 – William Scanlan, Delaware Supervisor
1950-52 – Elmer Jens, Scott Clerk of Court
1952-53 – Charles Lister, Marshall Supervisor
1953-54 – Chet Hansen, Shelby Auditor
1954-55 – Phil Olmstead, Greene Supervisor
1955-56 – Henry Adams, Jones Supervisor
1956-57 – Dorothy Christensen, Pottawattamie Recorder
1957-58 – Keith Gaston, Van Buren Supervisor
1958-59 – Ward Snyder, Clay Clerk of Court
1959-60 – Harold Heying, Chickasaw Supervisor
1960-61 – Miles Suterd, Linn Supervisor
1961-62 – Gordon Willis, Iowa Auditor
1962-63 – Joe Rodosky, Wapello Supervisor
1963-64 – John Harms, Osceola Clerk of Court
1964-65 – Ralph Buck, Marshall Supervisor
1965-66 – Leslie Fry, Buchanan Recorder
1966-67 – Elmer Luscomb, Cerro Gordo Supervisor
1967-68 – Vernon Larsen, Butler Auditor
1968-69 – Charles Holden, Greene Supervisor
1969-70 – Ramona Williams, Black Hawk Recorder
1970-71 – Anchor ‘Buck’ Sorenson, Pottawattamie Supervisor
1971-72 – C.K. ‘Ken’ Wise, Wapello Clerk of Court
1972-73 – Glen Grow, Greene Supervisor
1973-74 – Carl Gavin, Polk Supervisor
1974-75 – Walter Lange, Clinton Recorder
1975-76 – Ralph Juhl, Bremer Supervisor
1976-77 – Beverly Anderson, Cherokee Auditor
1977-78 – Ralph Nelson, Clay Supervisor
1978-79 – Al Orrt, Tama Auditor
1979-80 – Bernard Wheeler, Clay Treasurer
1980-81 – Jay Carlson, Boone Supervisor
1981-82 – Richard Hagen, Scott Recorder
1982-83 – Joan Glaza, Black Hawk Clerk of Court
1984 – Fred Claesson, Plymouth Supervisor
1985 – Lewis Julius, Buena Vista Auditor
1986 – Warren Richart, Benton Treasurer
1987 – Ralph Kremer, Buchanan Supervisor
1988 – Mary Richards, Story Attorney
1989 – Al Sorensen, Boone Auditor
1990 – Sheldon Kongable, Henry Supervisor
1991 – Cletus Redlinger, Johnson Treasurer
1992 – Millie Lloyd, Hardin Supervisor
1993 – Marvin Andersen, Humboldt Sheriff
1994 – Fred Mathison, Story Supervisor
1995 – Phil Hurst, Clay Auditor
1996 – Marilee Monroe, Floyd Recorder
1997 – Sharon Winchell, Cass Treasurer
1998 – Marvin Johnson, Hamilton Supervisor
1999 – Mike Riepe, Henry Attorney
2000 – Bob Ermer, Cerro Gordo Supervisor
2001 – Joyce Jensen, Cass Recorder
2002 – Grant Veeder, Black Hawk Auditor
2003 – Richard Heidloff, Lyon Treasurer
2004 – J. Patrick White, Johnson Attorney
2005 – Angela Connolly, Polk Supervisor
2006 – Denise Dolan, Dubuque County Auditor
2007 – Kim Painter, Johnson County Recorder
2008 – Mike King, Union County Supervisor
2009 – Gary Anderson, Appanoose County Sheriff
2010 – Chuck Rieken, Cass County Supervisor
2011 – Marge Pitts, Clay County Auditor
2012 – Wayne Walter, Winneshiek County Treasurer
2013 – Darin Raymond, Plymouth County Attorney
2014 – Harlan Hansen, Humboldt County Supervisor
2015 – Melvyn Houser, Pottawattamie County Supervisor
2016 – Joan McCalmant, Linn County Recorder
2017 – Peggy Rice, Humboldt County Auditor
2018 – Lonny Pulkrabek, Johnson County Sheriff